İdrar kaçırma, kadınlar arasında oldukça yaygın bir sorun haline dönüşmektedir. Özellikle yaş ilerledikçe bu sorun belirgin halde baş göstermektedir. Ama sadece yaş ilerlemesini baz alamayız 30 yaş üstü kadınlarda doğum yapmış ya da yapmamış bu sorun görülebilmektedir. Her yaş aralığında ortaya çıkabilen bu sorun kadınların günlük yaşamlarında olumsuz etkileri görülebilmektedir.
İdrar kaçırma sorunu yaşayan kadınlarda gündelik yaşamda çok basit dikkate alınmayan eylemler bile örneğin; gülmek, hapşırmak, spor yapmak, koşmak gibi idrar kaçırma sorunu yüzünden kadınlar için kâbusa dönüşmektedir. Sosyal hayattan soyutlanma ve özgüveni zedeleyici etkileri görülmektedir. Bu sorunlar zincirinin birikerek çoğalması durumunda kadınlarda tedaviye başvurma gereksinimi ortaya çıkmaktadır. Birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır bunlar arasında ameliyat, lazer ve kegel egzersizlerini sayabiliriz. En güvenilir ve en etkili işlem lazer ile tedavi yöntemidir. İlk önce idrar kaçırma çeşitlerine değinelim daha sonra lazer ile tedavi yöntemini ele alalım.
Yetişkinlerde İdrar Kaçırma Çeşitleri Nelerdir?
3 ana başlıkta ele alınabilir, bunlar:
1. Stres Tipi İdrar Kaçırma: Karın bölgesinde basınç oluşturabilen gülme ve hapşırma sonucu ortaya çıkar. Duygusal durumla bir ilişkisi yoktur. İleri yaşta anne olma, zorlu doğum, menopoz gibi durumlar stres tipi idrar kaçırma sorununa neden oluşturmaktadır.
2. Taşma Tipi İdrar Kaçırma: İdrarla birlikte mesanede kasılma meydana gelmektedir. Bu kasılma sonucunda mesane kapağı genişler ancak bu gevşeme meydana gelmediği durumda her idrara çıkmada mesanende tam boşalma gerçekleşmediği hissi oluşur ve bu birikme sonucu taşma tipi idrar kaçırma meydana gelmektedir. Mesanede etkili olan sinir hücrelerinde hasar oluşması bu soruna neden oluşturur.
3. Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma: Aniden meydana gelen sıkışma hissi bu tip idrar kaçırmaya neden olmaktadır.
Lazer İle İdrar Kaçırma Tedavisi
İleri derecede idrar kaçırma sorunu görülmeyen hastalarda bu tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Herhangi bir kesi gerektirmemesi ve hastaların günlük yaşamlarına kısa sürede dönmeleri bu işlemin tercih edilmesinde etkili olmaktadır. Lazer tedavi ile pelvik ve vajen kaslarda sıkılaşma sağlanmaktadır ve idrar kaçırma sorunu engellenmektedir. Bu işlem 6 hafta ara ile 3 seans uygulanmaktadır. Her seans en fazla 20-25 dakika arasında sürmektedir. Kısa işlem ile etkili sonuçlar almak için kliniğimize başvurabilirsiniz


WHATSAPP BİLGİ HATTI