Perine, vajina girişi ile anüs arasındaki 1 ve 5 cm arasında değişebilen bölgeye verilen isimdir. Perineal bölgede cilt, cilt altı dokusu altta kas ve bağ dokuları yer almaktadır. Perineoplasti ise perine bölgesinin estetik olarak düzeltilmesidir.
Perine bölgesinin düz, pürüzsüz, uzun, gergin ve açık renkte olması gerekmektedir. Doğum sonrası perine bölgesinde olması gerekenden farklı durumlar oluşabilmektedir. Normal doğum esnasında özellikle ilk defa doğum gerçekleştiren hastalarımızda epizyotemi denilen perine bölgesine kesikler atılır. Bu epizyotemi bebeğin doğumunu kolaylaştırmaktadır. Bazen karşılaşılan zor doğumlarda ya da bebeğin iri olduğu doğumlarda perine bölgesinde ya da vajina içinde yırtılma meydana gelmektedir. Bu yırtılmaların önüne geçmek bazen mümkün olmamaktadır.
Perine estetiği doğum dikiş izlerinin giderilmesi için yapılan operasyondur. Perine estetiğine aşağıdaki durumlarda başvurulur:
• Perinede iyileşmemiş ve estetik açıdan kötü olan doğum izleri varsa
• Zor doğum sonrası yırtılma gerçekleşmesi
• Evde doğumlarda perinede meydana gelen bozulmalar
• Kötü iyileşen epiyoztemi izlerinin cinsel ilişkide ağrı ve acıya neden olması durumunda
• Doğum yapmamış kadınlarda vajina ile anüs arasındaki cilt katlantılarının oluşması.

Perine estetiğinde doğumdan kalan dikiş izlerinin giderilmesi operasyonuna epizyo skarektomi adı verilir. Bu işlem lokal anestezi ile 30-40 dakika sürmektedir. Herhangi bir normal doğum yapmamış hastalarımızda ise cilt katlantılarını yok etmek amaçlı yapılmaktadır bu işlem 30-45 dakika sürmektedir.
Yapılan her iki işlemde de hastalarımız 3 gün içerisinde günlük yaşamlarına dönebilmekte cinsel yaşamlarına ise 1,5 ay sonra geri dönebilmektedirler. Perineoplasti, vajina daraltma operasyonu ile eş zamanlı yapılabilmektedir.


WHATSAPP BİLGİ