Vajen daraltma ameliyatı nedir?

Vajinal daraltma ameliyatları, vajina estetiği ameliyatları kapsamında ele alınmaktadır. Vajina dokularının gevşemesi, esnekliğinin azalması, genişlemesi kadın ve erkekte cinsel ilişki sırasında cinsel hazda azalma ve his kaybını beraberinde getirebiliyor.

Genişlemiş vajinanın yeniden eski haline ve sıkılığa kavuşmas için yapılan ameliyatlara “vajinal daraltma ameliyatlarına (vajina sıkılaştırma, vajinoplasti veya vajen daraltıcı operasyon) isimleri veriliyor.
Neden Vajina Daraltma?
1.Cinsel İlişkide Zevk Almayı Arttırmak Amacıyla
Vajinoplasti- Perinoplasti ameliyatı olan kişilerde vajina daralma ameliyatları, gevşek ve genişlemiş vajinayı sıkılaştırıyor, vajina darlığını sağlamak, vajinanın daha sıkı olması ile de cinsel ilişkide hem kadında ve erkekte cinsel ilişkide hazzı arttırmak amaçları ile yapılmaktadır.
2. İlişkide vajinadan gelen sesler
Gevşemiş vajinada cinsel ilişkide sesler çıkabiliyor ve bu sesler eşleri de rahatsız ederse cinsel ilişkide zevk almak zor olabiliyor. Vajina daraltma ameliyatı sonrasında vajinadan gelen bu sesler de kayboluyor.
3.İdrar torbası ve barsak sarkması düzeltme
Vajina daraltma ameliyatı sırasında hastada idrar torbası sarkması, idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) sorunları da düzeltilebiliyor.
4. Özgüven ve cinsel ilişkide orgazm artışı
Kötü iyileşmiş ve iz bırakmış doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajen darlığı ameliyatı sırasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanıyor. Böylece eski izlere bağlı cinsel ilişkide ağrı şikayeti de düzeliyor.
4. Doğum skarlarını ( epizyotomi izlerini ) düzeltme ( Perineoplasti )
Kadınlarda estetik açıdan güzel görünümlü bir vajina özgüveni arttırıyor ve orgazmı kolaylaştırıyor. Aynı şekilde dar vajina ile erkekte de haz artıyor
Vajina Daraltma NASIL Yapılır?
Vajina Daraltma, genellikle lokal anestezi ile veya sedasyon anestezisi uygulanarak yapılıyor. Vajina daraltma ameliyatları (vajinoplasti) ortalama olarak 45 dakika- 1 saat kadar sürüyor.
Vajina, girişten başlayarak özel dikişlerle daraltılıyor ve böylece kalıcı bir sıkılık sağlanabiliyor.
Vajina daraltma ameliyatları vajina estetiği konusunda uzmanlaşmış ve deneyimli jinekolog hekimler tarafından yapıldığında iyi sonuçlar alınması mümkün olabiliyor ve memnuniyet artıyor.

Vajina daraltma operasyonunun ne gibi riskleri var?

Vajina daraltma ameliyatları deneyimli jinekologlar tarafından yapıldığında her ameliyatta görülebilen kanama ve enfeksiyon gibi riskler dahi çok az görülüyor.
Ancak tecrübesiz ellerde vajenin normalden fazla daraltılması sonucunda cinsel ilişkide ağrı şikayeti oluşabiliyor. Ya da vajina daraltma ameliyatında gerektiği kadar daraltma yapılmazsa vajina genişliği devam edebiliyor.
Vajina Daraltma doğum yapmamış kadınlarda uygulanabilir mi?

Evet.  Zaman içinde cinsel ilişkinin sıklığına da bağlı olarak vajina genişliyor ve cinsel ilişkide erkek ve kadında haz alma azalabiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=osyrTtpY6xU

LAZERLE VAJİNA DARALTMA

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde kısa sürede yapılabilen işlemler arasında yer alan vajina daraltma işlemi, özellikle sık doğum yapmış kadınların doğum sonrasında çok sık tercih ettiği bir operasyondur.
Peki, vajina daraltma nedir? nasıl yapılır?
Vajina daraltma iki şekilde yapılmaktadır. Bunu belirleyen ise vajinanın ne kadar geniş olduğudur. Muayene ederken vajinanın yapısına bakılır ve genişliği ortadan kaldırmak için en etkili tedavi hangisi olacak ise doktorunuz ile birlikte buna karar verirsiniz. Bu konuda doktorunuz lazer ile ya da cerrahi işlem ile daraltma sıkılaştırma yapılması gerektiğini size anlatacaktır.
Eğer ciddi bir genişlik yoksa 30 dakika kadar kısa bir sürede muayenhane ortamında lazer ile tedavi gerçekleştirilir. Fakat genişlik lazer ile düzeltilemeyecek durumdaysa işte o zaman doktorunuz cerrahi işlemin gerektiğini yani diğer adı ile vajinoplasti işleminin yapılması gerektiğini söyleyecektir. Bu ameliyat hastane ortamında yapılmaktadr.
Vajina bağ dokusu ve kas dokusundan oluşan bir yapıdır ve bu yapı yaş ilerledikçe, vajinal doğumlar gerçekleştikçe veya kürtaj gibi müdahaleler sonucunda bağ ve kas dokusu bu durumlardan etkilenip genişlemeye sebep olmaktadır. Genişlemeyi etkileyen en büyük neden ise vajinal doğumlardır.
Yukarıda da bahsettiğimiz gibi iki şekilde vajinaya müdahale edilebilmektedir. Hastanın vajina yapısına, genişliğine göre ya lazer ile tedavi ya da cerrahi işlem yapılacaktır.
Lazer ile yapılan daraltma hakkında bilgi verecek olursak; lazerin termal (ısı) etkisinden faydalanarak hem daraltma hem de kanlanma ile duyarlılık artışı sağlanmış olur.
Lazerle vajinal yenilemede ise lazerin termal (ısı) etkisinden faydalanılır. Bu etki ile hem vajinada bir miktar daralma, hem kanlanma ve dolayısıyla duyarlılık artışı, hem de dokusal yenilenme sağlanır.

Lazerle Vajina Daraltma Kimlere Yapılıyor?
Cinsel olarak aktif tüm kadınlarda Lazerle vajina daraltma uygulanabiliyor. En önemli alanlar;
⦁ Cinsel hazzın arttırılması ve cinsel doyumun sağlanması-Orgazm tedavisinde
⦁ Vajinada genişlik hissi ve cinsel ilişkide vajinadan istenmeyen ses gelmesi durumlarında
⦁ idrar kaçırma şikayetinde
⦁ Cinsel ilişkide ağrı sorunu yaşanıyorsa
⦁ Tekrarlayan vajinal mantar ve enfeksiyon probleminde
⦁ Menapozda veya menapoz haricinde vajinal kuruluk tedavisinde

Lazerle vajina daraltma işlemi son yıllarda sık tercih edilen bir yöntem, oldukça yüzgüldürücü ve memnuniyet arttırıcı sonuçlar alınıyor.


WHATSAPP BİLGİ HATTI