Kadınların genital bölgelerinde zamanın etkisi, yaş ilerlemesi, hormanal dengesizlikler, genetik nedenlerden kaynaklı vb. durumlar ile rahatsız edici bir görünüm oluşturabilir. Estetik açıdan ve cinsel açıdan kadınları olumsuz etkileyen durumları ortadan kaldırmak için en çok tercih edilen operasyonların başında labioplasti ve vajinoplasti gelir.

Vajinoplasti, vajina estetiği olarak bilinir. Vajina normal doğumlara bağlı, yaş ilerlemesi sonucu ya da genetik sebeplerden ötürü bazı deformasyonlara uğramaktadır. Vajina da oluşan genişleme cinsel isteksizliğe, ilişki esnasında vajinadan ses gelmesine neden olmaktadır. Bu durumdan rahatsız olan kadınlarımız vajinoplastiye başvurmaktadır. Bu operasyon genel anestezi ile 30-45 dakika arasındaki süre içerisinde gerçekleşir. Hasta 2-3 gün sonra günlük yaşamına, 3-4 hafta sonra ise cinsel yaşamına geri dönmektedir. Vajinoplasti yani vajina daraltma işşlemi cerrahi bir işlemdir.
Labioplasti, genital bölgede yer alan iç ve dış dudaklarda meydana gelen şekil bozukluklarının giderilmesi için yapılan bir ameliyattır. İç dudaklar ( Labium Minuslar) büyük, sarkık ve asimetrik olabilmektedir. Dış dudaklar (Labium Majuslar) çok büyük olmakla birlikte yaşa bağlı olarak sarkma meydana gelmektedir. Labiumlarında bu tür sorunlar olan hastalarımız, günlük yaşamlarında kendilerini rahatsız hissetmektedir. Bikini, mayo ve dar pantolon giymekten çekinen hastalarımız cinsel ilişki sırasında da görüntüden hoşlanmadıkları için utanırlar özgüvenlerini kaybederler.

Labioplasti operasyonu 30-45 dakika arasında sürmektedir. Genital bölge de herhangi bir dikiş izi kalmamaktadır. Bekar hastalarımıza da uygulanabilmektedir.
Peki bu iki operasyonu birlikte yaptırabilir miyiz?

Elbette birlikte gerçekleşebilen operasyonlardır. İlk önce vajinoplasti yapılır ve sonrasında labioplasti gerçekleştirilir. Ortalama 1,5-2 saat sürmektedir. Bu iki operasyonun birlikte yapılmasının pek çok avantajı da bulunmaktadır. Hasta iki ayrı zamanda operasyon geçirmek zorunda kalmamakla birlikte iyileşme sürecini de birlikte atlatmaktadır. Günlük yaşam aktivitelerine dönme süreci eş zamanlı geçmiş olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=HGjjN87epbY

WHATSAPP BİLGİ